ПРОЕКТ: ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СТАРАТА
ЧАСОВНИКОВА КУЛА
Дарителска сметка за кулата:
BIC: UNCRBGSF
IBAN: BG40UNCR70001516768756
Стара часовникова кула отпреди близо три века ще бъде издигната наново в Пазарджик по инициатива на Ротари клуб Пазарджик. Проектът за кулата е дарение от арх. Христо Герасимов и е съгласуван с Националния институт за паметниците на културата.
Старата градска часовникова кула в Пазарджик е била построена през 1741 г. като част от най-големия в българските земи Куршум хан, издигнат през 1574 г. От нея сега е останала част от каменните основи на кулата, които са на височина около 5 метра над терена. Те представляват квадрат със страна 4.75 м. Зидовете до 4 м са от ломен камък на варо-пясъчен разтвор с кръстата връзка, ъглите са от големи дялани камъни. Следва клетъчна зидария с редуване на тухли, стар формат в няколко реда, с плътна фугировка, която оставя видимо само лицето на по-релефните камъни.
Днес кулата е разположена в южния край на площад "Съединение". Тя е донякъде в ос на улицата "Гладстон".
В хода на работата на проекта арх. Герасимов се е сблъскал с липсата на информация и на архивни документи за кулата. И досега не е ясно оригиналът дали е бил шестостен, осмостен, дванайсетостен или нещо друго. Наложило се е да разработят всички варианти,за да се приеме, че новата кула ще е осмостенна. Наклоните по кулата също са били спорен въпрос.На база на сведенията, достигнали до нас – една фотография, направена от проф. Иван Батаклиев, и няколко описания, градската часовникова кула ще бъде изградена максимално близо до първоначалния си вид.
Според проекта, чието изпълнение трябва да завърши през 2010 година, на първото ниво се запазват основите на височина 90 см над терена. Следва постаментът, който също е запазен почти целият, висок е 590 см, включва и корниз. Тук се намира първата стълба. Трето ниво е високо 305 см и е с формата на пирамида. Тук на мястото на стария часовник ще се постави скулптора на св. св. Константин и Елена, покровители на Пазарджик.Четвърто ниво има височина 984 см, то е призма с осем страни, вътре има стръмни вити стълби, а отстрани са прозорчетата – мазгали.
На петото ниво са разположени механизмите на часовниците, те са четири, към всички географски посоки. Тук се намира и площадка за механика и обслужване, оградена с дървена конструкция и леки стени. Следва дървен покрив, обшит с медна ламарина и завършващ с пик. Общата височина на кулата е 27 м.
Циферблатът и механизмът на часовника са били разположени сравнително ниско, на кота около 8.00 м, поради тази причина неговото място в новата кула ще е в най-високата част на кулата. Предвид дистанцията от около 270 години от построяването на часовника и променената контактна зона, която е със сравнително висока сключена застройка, се налага мястото на часовника да бъде сменено.Материалите за фасадите са каменна зидария и бяла мазилка за кулата. В кулата има много специфични детайли, надписи, фризове от камък и елементи на архитектурния синтез.
Според предварителните изчисления за самото строителство ще са нужни около 100 хил. лева. Ротари клубът в Пазарджик е поел инициативата за възстановяването на тази забележителност и събира средства чрез различни мероприятия: търгове, томболи, индивидуални дарения. Напечатани са няколко хиляди талона по 2 и по 10 лева, с които се събират пари от пазарджиклии.Открита е и отделна дарителска сметка за кулата. Върху плоча ще се изпишат имената на най-големите дарители.
Запазени сведения за кулата
Знае се точната година на изграждането на Градския часовник - това е 1741 г. Този факт е бил написан върху плоча на градския часовник. Надписът гласял: "Честния Ибрахим ага Хайрулов ни удостои с направата на този часовник, който бие час по час и весели града." По-долу се цитира годината на построяване на часовника по турското летоброене - 1154.
Градския часовник е бил част от най-големия в българските земи Куршум хан, построен през 1574 г. Граф Фериер де Совбьов разказва, че през 1788 г часовникът е биел.
През 1923 г. проф. Иван Батаклиев е фотографирал стария градски часовник. Това е единствената известна снимка и за съжаление не е достатъчно ясна.
Според някои сведения кулата е разрушена при голямото чирпанско земетресение през 1928 г. Тогава тя е била на близо 200 години.
Плочата с надписа е изчезнала преди около двадесет и пет години. До около 1980 г. камбаната на часовникова
та кула се е пазела в училище "Георги Брегов", но следите й засега не са намерени. Ако надписът или камбаната се намерят, те ще бъдат монтирани на запазено за това място на новата кула. Останките от кулата ще бъдат запазени в съществуващия им вид и те са част от проекта за нова кула.